Védje a tetőt a hótól: hol és hogyan kell hófúvókat felszerelni

Sněhové zábrany

A hótorlaszok a tető fontos védőelemét képezik, és egyes havas területeken szükségszerűek. Többféle hótorlasz létezik, és mindegyiknek kissé eltérő funkciója van. Egyesek megakadályozzák a lavinákat, mások biztosítják, hogy a hó súlya egyenletesen oszlik el a tetőn.


Miért kell hótorlaszokat tenni a tetőre

Ahófogókat elsősorban az Ön egészségének és vagyonának védelme érdekében szerelik fel a tetőre. Ezeket a védőelemeket gyakran nem feltétlenül szükséges dolognak tekintik, ezért spórolnak velük. Kevesen tudják azonban, hogy egy ellenőrizetlen hó- vagy jégcsúszás költségei sokszorosan meghaladják a kezdeti beruházást. Nem is beszélve a lehetséges egészségügyi kockázatokról.

Nézze meg a riportot, amelyben egy Prefa-kereskedő és szakértő beszél a hótorlaszok szükségességéről. Itt láthatja a beszerelt védelmi elemek típusait is, amelyekről a cikk következő részében részletesebben is szó lesz.

Forrás: https://loskutak.nova.cz/clanek/30664-jak-zabezpecit-strechu-na-zimu


Szükséges-e mindig és mindenhol hófúvókat tenni a tetőre?

Legalábbis minimális mennyiségben, igen. Különösen a bejárat fölé célszerű hótorlaszokat telepíteni. Senki sem szeretné, ha hideg zápor esne a fejére, amikor kilép otthonról. Ez a tetőablakok, műholdak vagy napelemek védelmére is bőven alkalmas. Még akkor is, ha olyan helyen él, ahol nem esik sok hó.

Általánosságban ajánlott hótorlaszokat felszerelni minden olyan tetőre, amelynek a dőlésszöge nagyobb, mint 10 fok. Egyes helyeken még a hó- és jégvédelmet is előírják, például közutak felett. Azoknak a házaknak, amelyek közterületi járda mellett állnak, egyszerűen kötelező a hótorlaszok felszerelése.

Milyen típusú hótorlaszok vannak?

Mint látni fogja, egyes elemek hasonló funkcióval rendelkeznek, ezért felcserélhetők, mások viszont nem.

Trubkové sněholamy

Csöves hótorlaszok (kerek)

A tetők szélére szerelt lineáris védőelemek. A tető lejtésétől és a területtől függően választhat egycsöves és háromcsöves hóvédők közül.

Sněhové háky

Hóhorgok

A tetőn elhelyezett hókampók biztosítják, hogy a hó súlya egyenletesen oszlik el. A hó és a jég a helyén marad és fokozatosan elolvad. A hóhorgoknak köszönhetően nem keletkezik veszélyes túlnyúlás.

Rozrážeče sněhu

Hóaprítók

A csúszó hóréteg felbontására és lassítására szolgál. Néha hókampók helyett használják.

Protisněhové mříže

Hótorlaszok

A hórácsok hasonlóak a csöves hókapukhoz. Alkalmas hókampókkal való kombinálásra.

Zachytávače ledu

Jégcsapdák

Ezeket csöves hókotrókkal kombinálva használják. Megakadályozzák, hogy a nem kívántlecsússzon a tetőről, és felfogják a laza jeget.

Sněhové zábrany

Ügyeljen arra, hogy a tetőfedés típusának megfelelő védőelemeket válasszon:

Az elfogók számát a Cseh Nemzeti Meteorológiai Szolgálat hótérképén lehet meghatározni.

A szükséges védőelemek száma a tető hajlásszögétől és a jellemző hóterheléstől (sk) függ. Minél magasabb az sk érték, annál több elfogóelemre van szükség.

A Cseh Köztársaság hóterületeinek térképe

Ez a térkép a ČSN EN 1991-1-3/Z1 melléklete, amely meghatározza az épület szabványos hóterhelését. A Cseh Köztársaságot 7 vagy 8 területre osztja, amelyek jellemző hóterhelési értékei 0,7 és 4,0 kPa között mozognak, ahol 1 kPa = 102 kg/m². A nyolcadik terület értéke magasabb, mint 4,0 kPa, és a hóterhelést az illetékes hidrometeorológiai intézet határozza meg. Az ország nagy része az 1-4. területen található, ahol a jellemző hóterhelés 0,7 és 2,0 kPa között van, ami 71,4 és 204 kg/m²-nek felel meg.

Mapa sněhových oblastí

Havas terület I II III IV V VI VII VIII
kN/m2 0.7 1.0 1.5 2.0 2.5 3.0 4.0 >4.0
kg/m2 70 100 150 200 250 300 400 >480

A digitális hótérkép segítségével kiszámíthatja a tető hóterhelését is. h területekre (online), amely a VŠB-TU Ostrava Építőmérnöki Kar és a Cseh Nemzeti Hidrológiai Hivatal közös projektjének eredménye. Egyszerűen kattintson arra a helyre, ahol az Ön épülete található, és az adatok automatikusan betöltődnek. Például Trutnov esetében a jellemző terhelési érték 2,33 kPa (lásd a képet).

Sněhové zatížení Trutnova

A védőelemek megfelelő mennyiségének kiszámításához jobb, ha szakértővel konzultál, de ha maga meri megtenni, itt van egy útmutató táblázat:

Havas terület I II III IV V VI VII
Tetőhajlásszög Hóhorgok száma négyzetméterenként
20° 1,3 1,3 1,4 1,8 2,0 2,8 2,8
25° 1,3 1,4 1,8 2,0 2,8 2,8 3,4
30° 1,3 1,4 1,8 2,0 2,8 3,4 5,0
35° 1,4 1,8 2,0 2,8 2,8 3,4 5,0
40° 1,4 1,8 2,0 2,8 2,8 3,4 5,0
45° 1,4 1,8 2,0 2,8 3,4 3,4 5,0
50° 1,8 1,8 2,0 2,8 3,4 3,4 5,0

Hótorlaszok telepítése

Természetesen saját maga is felszerelheti a hótorlaszokat a tetőre, csak kövesse a gyártó telepítési utasításait. De van néhány tippünk az Ön számára:

  • A hóhorgokat egészen a tető gerincéig kell elhelyeznie. Csak így biztosítható, hogy megfelelően töltsék be a funkciójukat.
  • A horog alsó végének a tetőfedésen kell feküdnie , ahol a tetőgerendának kell támaszkodnia.
  • A tető ereszszegélyérecső alakú hórácsokat és hófogó rácsokat szerelnek. Felerősítésükhöz konzolokat/bilincseket használnak, amelyek általában körülbelül 50 cm távolságra vannak egymástól. Hullámlemezes tetőfedés esetén a konzolokat minden egyes párkányra helyezik.
  • A nagy hajlásszögű, nagy tetőfelület vagy a helyét egy több igényeskihívást jelentő havas területen , használjon több sor hórudat/rudat egymás tetején.

Készülj fel a következő télre időben! Válasszon hófogók kínálatából, és nem fog váratlanul érni.

Létrehozva2020. 01. 20.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Részletes beállításokÖsszes engedélyezése