Dísz- és visszatartó tó: hogyan kell csinálni?

Zahradní jezírko

<![endif]-->

A dísztó megszépíti kertjét, a szikkasztó tó pedig visszatartja a szükséges vizet. Ha nem tudod, hogyan kell tavat építeni, van egy lépésről-lépésre ismertetőnk és néhány extra tippünk.


Mit kell átgondolni a kerti tó tervezésénél?

Először is, döntsön a tó helyéről. Van néhány alapvető szabály, amelyet figyelembe kell vennie:

  • Fontos a megfelelő, körülbelül napi 8 órás napsütés.
  • Vegye figyelembe a lombhullató fáktól való távolságot. A lehullott levelek lebomlanak, és növelik az algatermelést, ami zölddé változtatja a tavat.
  • Vigyázzon a csövekre és kábelekre, amelyek megsérülhetnek a gödör ásásakor.
  • Atónak vízszintesnek kell lennie, különben gondot okoz a magasabb part elfedése .

Két másik dolog, amit figyelembe kell vennie, mielőtt dísztavat hoz létre, az a tó mérete és mélysége.

Ha csak egy kis kerti tó kialakítását tervezi, tudnia kell, hogy a biológiai egyensúly fenntartásához legalább 5 m² vízre van szükség. Minél nagyobb, annál könnyebb lesz a természet számára a megfelelő feltételek kiegyensúlyozása és a működő ökoszisztéma fenntartása.

Ami a mélységet illeti, javasoljuk, hogy különböző zónákat tervezzen, mivel minden növénynek más-más ültetési mélységre van szüksége. Például:

  • mocsár 10 cm-ig
  • sekély víz 20-40 cm
  • 60-150 cm mély víz

A zónák közötti átmenetnek fokozatosnak kell lennie, legfeljebb 25 cm-es különbséggel, hogy az alján lévő kavics vagy homok ne csússzon lefelé. A legmélyebb helyek elérhetik az 1,5 m-t is, ami legalább részben megakadályozza a víz befagyását.

Az utolsó dolog, amit a tervezés során figyelembe kell venni, az a legnagyobb mélységben tartásának lehetősége. A 1,5 méteres magasságban szó szerint a cipőjébe fog folyni, ezért célszerű ezen a ponton egy stéget építeni.

Zahradní jezírko se sezením

 

Természetes tó a kertben lépésről lépésre

A tervek már megvannak, most már csak meg kell valósítanunk őket. Lássuk tehát, hogyan készíthetünk kerti tavat saját segítséggel.

Jelölje meg a vázlatot

A természetes tónak nem kell szabályosnak lennie; ne féljen a helyéhez vagy a kert alakjához alakítani. Használjon bármilyen csapot, amely köré zsinórt feszít, hogy kijelölje a vonalakat.

Áss egy gödröt

Lapát a kézbe, és kezdj el ásni. Nagyobb tó esetén bérelhet ásót, de az utolsó simításokat még mindig kézzel kell elvégeznie. Ásson kívülről, különböző mélységeket faragva, és alakítson ki egy 15 cm mély árkot a tó pereme körül, az úgynevezett kapilláris dugót.

Ásson egy lyukat a legmélyebb részen a szivattyú szívókosara számára, hogy vészhelyzet esetén a tó könnyen kiüríthető legyen.

Igazítsa ki és tisztítsa meg

Helyezzen egy szintezőrudat a tó fölé, és egy vízmértéket a tetejére, szükség esetén szintezze ki a szélét. Ismételje meg a folyamatot több helyen. A zónáknak is vízszintesnek kell lenniük, hogy az ültetőedények vagy a speciális zsákok ne csússzanak el. Távolítsa el a köveket és a gyökereket, fedje be az alját egy vastagabb homokréteggel (kb. 10 cm) és simítsa el.

Fektesse az anyagot és a fóliát

Annak érdekében, hogy a tófólia ne szakadjon el, először bélelje ki a gödröt nem szőtt anyaggal. A bélést csak a lehető legkevesebb hajtással terítse rá, és ne feledje, hogy a széleket legalább 50 cm-rel átfedje. A fólia szükséges méretének meghatározásához alaposan mérje le a gödröt egy mérőszalaggal, amely a rétegezést megismétli, és adjon hozzá 60 cm-t.

Terítse a fóliát a kapilláris sapkába, a maradékot pedig fedje be földdel. A tó széleinek és környezetének esztétikai szempontjairól a cikk vége felé még lesz szó, most a gyakorlati lépésekkel folytatjuk.

Avéglegesítése

Fedje be az alját vékony homok- vagy finom kavicsréteggel, és töltse fel a legmélyebb részt vízzel, hogy a fólia leülepedhessen. Ültetés előtt egy hétig hagyja állni a klóros vizet. Beton tó saját kezűleg: az eljárás nagyon hasonló.

A kerti talaj nem mindig alkalmas mesterséges tó kialakítására. Lehet túl sziklás vagy homokos, vagy egyszerűen csak nem tartja a formáját és lejtős. Ilyenkor csak egy megoldás van: az egyes zónák kiásása és megformálása után betonozza be a gödröt. Ezután kezelje a felületet alapozóval, és fektesse le a geotextíliát és a tófóliát, mint az előző eljárás során.

Stavba zahradního jezírka

 

Szépítse a kis tavacskát a kertben

Azt már tudja, hogyan készítsen tavat, már csak esztétikusan kell kialakítania, hogy tökéletesen illeszkedjen a díszkertjébe... Ez a lépés két részre osztható:

  • növények ültetése,
  • partvonal és közvetlen környéke.

Ültetésre ajánljuk például a primulák, a sás, a tavirózsák vagy az íriszek ültetését, de ügyeljen a növény számára szükséges mélységre. A zóna típusától függően használjon ültetőkosarakat, zsákokat vagy speciális cserepeket, amelyeket kampókkal vagy kövekkel kell rögzíteni. Amikor befejezte az ültetést, a tavat teljesen feltöltheti vízzel.

Használjon sziklákat és kiálló növényeket akapilláris sapka eltakarására. A kövek a legnépszerűbb választás a tó köré, mivel tökéletesen illeszkedő természetes anyag. Bár a gödör béléssel van kibélelve, az egész egy kőkerti tó benyomását kelti.

 

Hogyan építsünk egy tavat egy vízeséssel

Kezdetben a vízesés inkább nagyobb tavakhoz (40 m2 és annál nagyobb) alkalmas, mivel a vízinövényeknek szükségük van egy pihenőövezetre. A tóépítési eljárás ugyanaz lesz, de a vízesés létrehozásához többre lesz szükség:

Ennek legegyszerűbb módja, ha a tó mellé szivattyúgödröt ásunk. Csatlakoztassa a szívótömlőt a szivattyúhoz, fektesse a tóba, és óvatosan fedje le nagyobb lapos kövekkel. Fúrjon egy lyukat a legfelsőbe, és vezesse át rajta a kerti tömlőt.

Jezírko s vodopádem

Tó az esővíz számára

Ha ivóvizet szeretne megtakarítani, akkor a tavat esővízzel töltheti fel. Különösen, ha már van esővízgyűjtő tartálya a kertjében. Egyszerűen csatlakoztasson egy tömlőt a hordó kifolyónyílásához, és az a tóba vezet. Alternatív megoldásként használhat esővízgyűjtőt, amelyet a kivezető nyílásra szerel, és bármely szabványos 25 mm-es (1") kerti tömlőhöz csatlakoztat.

Hogyan kell gondoskodni egy dísztavacskáról?

Egy elég nagy tóban a természet általában gondoskodik a megfelelő működésről, de nem árt, ha időről időre adunk neki egy kis segítséget. Tartson tehát kéznél tógazdasági vegyszereket, és lehet, hogy egyéb kiegészítőkre is szüksége lesz. Mivel vízi növényeket termeszt, kerti szerszámokból sem szabad hiányt szenvednie.

A tó tartja a vizet a kertben

A fokozódó szárazság rávilágít a vízvisszatartás fontosságára a természetben. Ezért kertjében tavacskát építhet, hogy az esővizet felfogja, és fokozatosan a talajba engedje. Ennek a víztározónak a létrehozására vonatkozó szabályok a következők:

  • Helyezze a kert legmélyebb pontjára, hogy a víz magától el tudjon folyni.
  • Bélelje ki az alját geotextíliával, rétegezzen rá kavicsot, majd fektessen rá egy újabb szövetréteget.
  • Utolsó rétegként adjon hozzá humuszos növényi szubsztrátumot.

Retenční jezírko

Készítsen olcsó kerti tavat

A saját készítésű kerti tó árát elsősorban a felhasznált anyag határozza meg. A Strefa.cz-nél nem kell aggódnia a túlzó összegek miatt. Válasszon minőségi alapanyagokat és kezdjen hozzá.

 

 

Létrehozva2022. 06. 14.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Részletes beállításokÖsszes engedélyezése