A gyep kialakítása lépésről lépésre

Založení trávníku

<![endif]-->

A gyep kialakításának legjobb ideje az ősz, majd a tavasz. Akár úgy dönt, hogy ősszel vet gyepet, akár nem, olvassa el a következő tanácsokat a gyep létrehozásának módjáról, gondozásáról és arról, hogy mire kell odafigyelnie. Ne felejtsen el sok levegőt biztosítani. Ezért fontos a gyep függőlegesítése és levegőztetése.


Mikor kell füvet vetni - erről szól az egész

Ezt a szempontot a bevezetőben röviden felvázoltuk. Az őszi fűvetés több okból is ideális:

  • több nedvesség (talaj és levegő) - nem kell öntöznie a gyepet,
  • alacsonyabb hőmérséklet - a fű nem fog "megégni",
  • kevésbé terheli a gyepet - télen nem tapossák annyira,
  • gyomok hiánya,
  • számos természetes tápanyag jelenléte.

Ha azt kérdezi, hogy mikor kell ősszel gyepet vetni, akkor október végére. Vigyázzon a novemberi fűvetéssel, mert fennáll a veszélye, hogy a magok nem gyökereznek meg, ha korán jön a tél. Ha azonban enyhe a tél, akkor virágozni fognak.

Ha tehát az ősz előrehalad, azt javasoljuk, hogy várjon tavaszig. Áprilisban például még nem olyan hideg a talaj, és a hőmérséklet ideális a fűvetéshez - még nincs túl meleg és száraz.

Milyen keveréket válasszon

Egy új gyep esetében ez attól függ, hogy milyen terhelésnek lesz kitéve, és milyen gyakran nyírják.

  • A parkkeverék alkalmas házikertbe.
  • A nagyobb igénybevételnek kitett gyepek (főként sportpályák) esetében válassza a speciális Sport keveréket.
  • Nagy területre, amelyet csak alkalmanként fog nyírni, válasszon réti keveréket.

Vannak keverékek a gyep vetéséhez. Ezek olyan fajtákat tartalmaznak, amelyek gyorsan csíráznak és könnyen szaporodnak. A fűkeverékek fokozatosan veszítenek csírázóképességükből, ezért ne használjon 2 évnél idősebb vetőmagot.

Travní směs park

Mennyi vetőmagra van szükséged?

A vetőmagok m2 -enkénti fogyasztása a csomagoláson található, de javasoljuk, hogy körülbelül 10%-kal többet használjunk arra az esetre, ha néhány mag nem csírázna ki. Nagyobb mennyiséget különösen a szegélyek közelében érdemes vetni, mivel a kövek, szegélyek és palánkok megtartják a hőt, és a talaj körülöttük melegebbé válik. Ezt a növekedést mindenképpen vegye figyelembe a fogyasztás kiszámításakor.

A leggyakrabban használt mennyiség 25-30 g/m2 .

 

Jól készítsük elő a talajt a fű vetéséhez

A megfelelően előkészített talaj a gazdag és egészséges gyep alapja. Hogyan kell csinálni?

  1. Alaposan dolgozza fel a talajt. Nem kell nagyon mélyre ásni, 20 cm is elég.
  2. Távolítson el minden gyomnövényt. Vagy kézi húzással, vagy gyomirtóval. Vigyázzon, hogy a termék valóban csak a kétszikű gyomokra való, nem fog füvet növeszteni egy teljesen zöld gyomirtóval.
  3. Távolítsa el a köveket, gyökereket és egyéb törmeléket.
  4. Az időtől függően hagyja a talajt egy-két hétig pihenni további beavatkozás nélkül. Ha ez idő alatt újabb gyomok nőnek, pusztítsa el őket újra.
  5. A gyeptalaj előkészítéséhez az is hozzátartozik, hogy a talajt speciális táptalajjal dúsítsuk; savanyú talaj (5,5 alatti pH) esetén használjunk meszet.
  6. Végül következik a pontos igazítás gereblyével, nagy egyenetlenségek esetén görgővel.

Az új gyep számára az optimális talaj közepesen nehéz. Ha a gyepet agyagos talajon telepítették, először homokot kell hozzáadni. A homokos talajon történő gyeptelepítéshez humuszdúsításra van szükség.

 

Hogyan kell gyepet vetni

Ez nem nehéz tevékenység, de mindenekelőtt szorgalmat igényel. A legfontosabb feltétel a fűkeverék rendszeres elosztása.

Kisebb területek esetén a füvet kézzel is vetheti. A területet kisebb részekre ossza fel a rendszeresség biztosítása érdekében. Zsinórral készítsen négyzetrácsot, szisztematikusan haladjon végig minden egyes négyzeten, és terítse szét. A másik lehetőség a fű keresztben történő vetése - először hosszában, majd keresztben vetve.

Mindkét esetben a következő ajánlások érvényesek:

  • Vetés előtt jól keverje össze a keveréket.
  • Próbáljon meg minden alkalommal körülbelül ugyanannyit venni a tenyerébe.
  • Először a széleket kell bevetni.
  • A vetést teljes szélcsendben kell elvégezni.

Használhatsz szórót, hogy megkönnyítsd a munkát, de még ebben az esetben is ügyelj arra, hogy egyenletesen oszlasd el.

Sypací vozík na trávu

 

Végső gyepalapítási munkálatok

Annak érdekében, hogy a friss magokat ne fújja el a szél, illetve a madarak ne egyenek belőlük, a keveréket gereblyével nagyon óvatosan kell a talajba dolgozni (0,5 cm elegendő), majd hengerrel át kell dolgozni. A vetőmagot beágyazás nélkül is lehet fekve hagyni, de így jobban ki lesz téve a természet szeszélyeinek, és csökken a sűrű gyep kialakulásának esélye.

Végezetül ne feledkezzen meg az öntözésről, különösen a tavaszi gyepszőnyeg vetésekor. Ha slaggal permetez, olvasson el mindent, amit tudnia kell róluk a Hogyan válasszuk ki a legjobb kerti slagot című cikkben. De minden esetben kerülje a tócsákat. Ha ősszel vet, a hó gondoskodik az öntözésről. Ha sok a hó, távolítsa el, mert fennáll a penészedés veszélye.

Mikor trágyázzuk a gyepet vetés után?

Mivel az előkészítés során már dúsította a talajt, a trágyázás jelenleg nem szükséges. Amikor azt kérdezik, hogy "mikor kell trágyázni az új gyepet", a válasz az első fűnyírás után. A fűnyesedéket vagy hagyja mulcsként heverni, vagy alkalmazzon gyeptrágyát. Soha ne tegye azonban a frissen nyírt fűre.

 

Mennyi idő alatt nő meg a gyep

Nem szabad elfelejtenünk, hogy ezek fűkeverékek, így minden fajnak más a csírázási ideje. Az első szárakra 7 nap múlva számíthatunk, ez valószínűleg az évelő rizskóró lesz, a leglassabb fajta (réti rizskóró) 4 hét alatt nő ki. Egyes termelők azonban olyan anyagokkal kezelik a vetőmagot, amelyek felgyorsítják a fűmag csírázását, és ez a fajta rizike mindössze 14 nap alatt kicsírázik.

Délka růstu trávy

 

Ha nem biztos a vetőmag minőségében (pl. a kora miatt), először végezzen indikatív csírázási tesztet. Szükséged lesz rá:

  • tál,
  • nedves pép,
  • átlátszó borítás,
  • néhány fűmag (előre megszámolt mennyiség).

Tegye a pépet a tálba, tegye rá a magokat, és fedje le. Tartsa nedvesen a vetéságyat, rendszeresen ellenőrizze, és távolítsa el a kicsírázott magokat, és vezessen nyilvántartást a mennyiségükről. Különbség van aközött, hogy mennyi idő alatt nő ki a vetett gyep, és aközött, hogy mikor használhatja fel teljes mértékben, ami több hónap. A teljes hatást csak a második szezonban fogja látni.

 

Mikor kell nyírni az új gyepet és hogyan kell gondozni azt?

A gyepet akkor nyírja le, amikor a gyep 10 cm magasra nőtt, legkorábban a vetés után 5 héttel. Tényleg nagyon óvatosan kell nyírni, mivel a növények még nem gyökeresedtek eléggé, és gyengék. Az első kaszáláshoz kaszát vagy sarlót kell használni. Kb. 5-6 cm magasra vágjuk vissza, a sportgyepeket 3-4 cm-re lehet visszavágni.

Délka růstu trávy

A megtermékenyítést már említettük, de a biztonság kedvéért egy kis összefoglaló:

  • Műtrágya helyett használhat fűnyesedéket.
  • Gyeptrágyát is kijuttathat.

Soha ne trágyázzon közvetlenül kaszálás után. Az új gyepnek is bőséges öntözésre van szüksége, a gyep öntözéséről mindent megtudhat a cikkben.

Ne felejtse el, hogy elegendő levegőhöz jusson. Rendszeresen távolítsa el a mohát és az elhalt növényi részeket.

Pázsit vetés

Az első kaszálás után látni fogja, hogy mennyire egyenletesen sikerült. Valószínűleg találni fog néhány csupasz foltot, azért is, mert nem minden mag csírázott ki. Ezt a problémát vetéssel lehet megoldani.

  1. Vásároljon egy adagoló keveréket, ideális esetben ugyanattól a gyártótól, mint az eredeti keveréket.
  2. A csupasz foltokat enyhén lazítsa meg kapával.
  3. Keverje össze és vesse el a magot.

Gyep alapítvány ára

Ami a vetőmagot illeti, a hozzávetőleges négyzetméterenkénti ár körülbelül 5 CZK. A végső ár nemcsak a leendő gyep teljes területétől függ, hanem a folyamat egyéb szükséges részeinek (műtrágya, mész, víz, vetőmagkeverék stb.) árától is.

A gyeptermesztés összefoglalása: eljárás és igények

Eljárás Szükség van a címre.
1. A talaj előkészítése gereblye, gyomirtó, talicska, tápláló aljzat, esetleg nitrogénes mész, gereblye, henger.
2. Fű vetése Füveskeverék (vetőmag), zsinór, szóró, gereblye, henger.
3. A vetett gyep gondozása Tömlő vagy öntözőrendszer, kasza vagy sarló vagy fűnyíró, gyeptrágya.
4. Pázsit vetés Szappan, keverék adagoláshoz.
Létrehozva2021. 11. 30.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Részletes beállításokÖsszes engedélyezése